Rewitalizacja przestrzeni publicznych

W ciągu ostatnich lat powoli ale w sposób widoczny ulegają zmianie obowiązujące trendy aranżacji przestrzeni publicznych. Stanowi to odpowiedź na przemianę oczekiwań konsumenckich: więcej ciekawych aranżacji w przestrzeniach publicznych.

Powstały w Warszawie Plac Europejski jest jednym z przykładów takich trendów. Projektanci, deweloperzy i właściciele zaczynają dostrzegać potencjał w przyciągnięciu do miejsc publicznych coraz większej ilości gości zwiększając długość ich pobytu i zachęcając do kolejnych wizyt. Można tu wyróżnić kilka ważnych czynników sprzyjających zmianie trendów.

Dobrze zagospodarowana przestrzeń publiczna zwiększa ruch pieszych. Zwiększa się świadomość Projektantów i Inwestorów, że dobrze zaprojektowana przestrzeń przyciąga zarówno gości jak i najemców czy sprzedawców. Z tego powodu w takich miejscach są stosowane coraz szersze pakiety połączonych ze sobą różnorodnych usług. Na warszawskim podzamczu powstał Multimedialny Park Fontann. W głównej niecce odbywają się kilka razy w tygodniu pokazy multimedialne. Obok niej powstała mała fontanna służąca jako wodny plac zabaw dla dzieci i młodzieży. W zimie, w pustej niecce jest montowana instalacja świątecznych ledowych iluminacji. Na co dzień przychodzą tu setki osób by wypoczywać a wieczorami na pokazy multimedialne i grę laserów frekwencja wzrasta do kilku dziesięciu tysięcy osób.

Czy rewitalizacja przestrzeni publicznej wpływa na wzrost lokalnych inwestycji?

Najemcy i Urzędnicy coraz częściej dostrzegają wartość pieniężną rozrywki. W pobliżu wspomnianego warszawskiego Parku Fontann z biegiem czasu, powstała całoroczna restauracja z widokiem na fontannę. W sezonie letnim w otoczeniu fontanny pojawiaj się food trucki oraz automaty z napojami. Po weekendowym letnim pokazie, duża część widzów przemieszcza się na Starówkę i trudno wtedy znaleźć wolny stolik w barze czy restauracji.

Odwiedzający zostają dłużej w dobrze zaprojektowanych miejscach spotkań. Na oddanym do użytkowania po rewitalizacji w 2017 roku Placu Litewskim w Lublinie odtworzono skwer z zielenią i alejki spacerowe. Centrum zagospodarowania stanowi fontanna multimedialna o zróżnicowanym harmonogramie pracy. Fontanna składa się z odmiennych atrakcji wodnych zarówno w części parkowej jak i ciągu komunikacyjnym. Oprawę fontanny uzupełniają alejki spacerowe z ławeczkami, plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu w zieleni i inne atrakcje. Dzięki tak zróżnicowanemu zagospodarowaniu oraz zmiennemu programowi goście pozostają dłużej w obrębie Placu i jego atrakcji. Dzięki temu lokalne restauracje i bary zlokalizowane przy Placu zanotowały gwałtowny wzrost obrotów w stosunku do czasu przed rewitalizacją.

Porozmawiajmy !

Zadzwoń:
22 795-77-93
22 425-78-99

lub wypełnij
formularz kontaktowy